Rīgas Brāļu kapu vispārējs skats 1918.gadā, [192-]

Vieta: Rīga

Priekšmeti: Atklātnes, Latvija, Rīga (Latvija), Brāļu kapi (Rīga, Latvija), Kara memoriāli, Dārznieki, Zeidaks, Andrejs, 1874-1964, Ainavu arhitekti

Alternatīvais nosaukums: La vue générale du cimetière des Frères (militaires) á Riga en 1918

Anotācija: Skats uz Brāļu kapiem 1918. gadā pirms Brāļu kapu kompleksa arhitektoniskās un tēlnieciskās ainavas noformēšanas. Par Brālu kapu izveidi kā par kritušo karavīru apglabāšanu noteiktos kapos tika domāts jau kopš 1914. gada, kad I Pasaules karš bija tikko iesācies. 1914. gadā Rīgas dome ierādīja šai kapsētai vietu Ķeizarmeža Dienvidu daļā 400 kvadrātasu platībā. Pirmās skices kapsētas plānošanai ir no 1915. gada, kad to kopšanu nodeva pilsētas dārzu valdei. Atklātnes attēlā ir redzami jau 1915. gada plānā ir attēlotie bedījumi, kas mūsdienās tie ir iekļauti Brālu kapu kompleksa augšējā terasē. Šie apbedījumi līdz mūsdienām ir saglabājušies tikai ar nelielām izmaiņām kā zīmīga detaļa – kapsētas galvenās ass pārrāvums pie pirmo apbedījumu šķērsrindām. Kopš 1915. gada par Brāļu kapu ainavisko iekārtojumu rūpējās ainavu arhitekts Andrejs Zeidaks (1874–1964). Karam ieilgstot un kritušo skaitam pieaugot, kapulauks vairākkārt tika pārveidots un paplašināts, taču savus pašreizējos apjomus tas ieguva tikai 1922. gadā. Sākotnēji nebija izstrādāta vienota apbedījumu vietu noformēšana, tādēļ apbedījumiem bija dažāda izmēra krusti un piemiņas zīmes, kurus kritušajiem bija uzstādījuši tuvienieki. 1936. gadā tie tika nomainīti ar vienādām smilšakmens plāksnēm (atjaunotās plāksnes ir no betona), uz kurām tika rakstīts vārda iniciālis vai vārds, uzvārds, dienesta pakāpe, dzīves dati; daļai no plāksnēm vienīgais uzraksts ir "Nezināms". Uz dažām kapu plāksnēm ir krusta zīme, uz 1919./1920. gadā Brīvības cīņās kritušo plāksnēm - Lāčplēša Kara ordeņa simbols, savukārt uz II Pasaules kara Padomju armijas kareivju apbedījumiem - piecstaru zvaigzne..

Objekta tips: Atklātne

Datu nesējs: Papīrs

Izdevējs: Rīga : Brāļu kapu komiteja

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 atklātne, krās. fototipija, 8,7 x 13,8 cm

Oriģināla glabātājs, partneris: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Nodaļa: Mākslas un mūzikas centrs. Mākslas lasītava

Novietojuma kods: IAt/77(LR)

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Lūdzu pievieno koordinātes šim objektam, ja zini!
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (0)

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.