Kronvalda dārzs ziemā, 1940

Vieta: Rīga

Priekšmeti: Atklātnes, Latvija, Parki, Ziema, Rīga (Latvija), Kronvalda parks (Rīga, Latvija), Kuphaldt, Georg, 1853-1938, Zeidaks, Andrejs, 1874-1964, Ainavu arhitekti

Anotācija: Kronvalda parka aizsākumi meklējami jau 15. gadsimtā, kad pilsētas mūriem tuvāko mežaudzi sāka izmantot Strēlnieku biedrība – te notika putnu šāvēju sacīkstes, jāšanas treniņi un dažādu svētku svinēšana. No šī laika ir saglabājies parka pirmais nosaukums – Strēlnieku dārzs. Pēc 1863. gada, kad Vācu strēlnieku biedrībai piešķīra tagadējā parka teritoriju, atklāja biedrības namu un šautuvi, Strēlnieku dārzu sāka ierīkot kā kanālmalas apstādījumu daļu. Parks tika pārkārtots līdz ar vēlākā Rīgas dārzu direktora Georga Frīdriha Kūfalta (Kuphaldt, 1853-1938) projektu 1883. gadā – parka teritorija tika paplašināta. 1901. gadā šajā parkā notika par godu Rīgas 700. gadei rīkota rūpniecības un amatniecības izstāde un Strēlnieku dārzā atradās ēku makets „Senā Rīga”. Strēlnieku dārzs bija slēgta tipa dārzs, kas pieejams vienīgi vācu aristokrātijai, līdz pat 1927. gadam. Savu mūsdienu nosaukumu parks ieguva 20. gadsimta 30. gados, kad tas tika nodēvēts par godu jaunlatvietim Atim Kronvaldam. Otra nozīmīgākā parka rekonstrukcija notika 20. gadsimta 20.–30. gados pēc Andreja Zeidaka (1874-1964) projekta, kad tika iekārtots rozārijs ar 2000 ziedošiem rožu krūmiem. 1930. gadā izbūvēja oriģinālu strūklaku, ko izrotāja tēlnieka Riharda Maura trīs skulptūras par latviešu tautas pasaku motīviem – «Bārenīte», «Mātesmeita» un «Sumpurnis». Dārzu par ainavu parku ar atsevišķiem regulārā plānojuma elementiem - iztaisnotiem celiņiem un cirptiem dzīvžogiem A. Zeidaks plānoja šeit izveidot botānisko dārzu, taču šos plānus izjauca ne tikai 1939. gada sals, kad izsala daļa stādījumu, bet arī II Pasaules karš un tā sekas. Kopš 1982. gada šeit atrodas Kongresu nama ēka. Dendroloģiskā sastāva ziņā Kronvalda parks šobrīd ir otrs bagātākais Rīgas sabiedriskais parks - te ir atrodamas 104 svešzemju koku un krūmu sugas.

Objekta tips: Atklātne

Datu nesējs: Papīrs

Autors: R. Rubenis

Izdevējs: Rīga : Valsts papīru spiestuves un naudas kaltuves izdevums

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 atklātne, fototipija, 14,9 x 10,5 cm

Oriģināla glabātājs, partneris: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Nodaļa: Mākslas un mūzikas centrs. Mākslas lasītava

Novietojuma kods: IAt/77(LR)

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Lūdzu pievieno koordinātes šim objektam, ja zini!
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (0)

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.