Rīga. Politehnikums, [190-]

Vieta: Rīga

Priekšmeti: Atklātnes, Latvija, Rīga (Latvija), Rīgas Politehniskais institūts, Augstskolu ēkas, Raiņa bulvāris (Rīga, Latvija)

Anotācija: Rīgas politehnikuma ēka tapa pakāpeniski. Pēc G. Hilbiga projekta cēla atzarojumus gar Raiņa bulvāri (1866. gads), Merķeļa ielu (1876. gads) un Inženieru ielu (1883. gads). Arhitektu ielas sānu korpuss - pēc arhitekta O. Hofmaņa projekta (1910. gads). Neoromānika. Priekšplānā - Timma tilts (1900. gads), ko cēla pēc inženiera Ivana Kropivjanska projekta Rīgas pilsētas kanāla malas apstādījumi tika veidoti vairākos paņēmienos. Sākotnēji, tūliņ pēc pilsētas mūru nojaukšanas ap 1860. gadu, apstādījumi tika veidoti, lai atdalītu vecpilsētu no jaunceļamās Rīgas. Jaunos pilsētas apstādījumus projektēja Rīgas pilsētas arhitekts Johans Daniels Felsko, kopīgi ar arhitektu Oto Dīci (Dietze). Apstādījumu plānojumu izstrādāja Lībekas dārzu arhitekts A. Vents (Vendt) , taču pirmie apzaļumošanas mēģinājumi cieta neveiksmi – apstādījumi neiekļāvās apkārtējā vidē, daudzi svešzemju stādi izsala un pilsētas kanāls izskaloja nogāzes un radīja nobrukumus. No 1880. gada līdz 1914. gadam ar pilsētas kanālmalas apstādījumu pārplānošanu un pārveidošanu nodarbojās vēlākais Rīgas dārzu direktors Georgs Kūfalts. Viņa vadībā tika samazināts celiņu daudzums un izmainīti to virzieni, pārstādīti koki un krūmi, lai iegūtu ainaviskus grupējumus. Šeit aug ap 110 eksotiskas koku un krūmu sugas (tai skaitā divdaivu ginks, 1900. gadā paša G. Kūfalta stādītais Latvijā vienīgais Amerikas ragukoks un citi) un 19 vietējās sugas. Kopš 1887. gada Operas skvērā atrodas tēlnieka Augusta Folca veidotā strūklaka ar centrālo figūru ir nimfu. Kopš 1986. gada šeit redzamā skulptūra ir tēlnieces M.Lukažas veidotā kopija bronzā. Starpkaru periodā daļa kanālmalas celiņu tika iztaisnoti. Kopš 1968.gada kanālmalas apstādījumos tiek izkārtotas dekoratīvas skulptūras.

Objekta tips: Atklātne

Datu nesējs: Papīrs

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 atklātne

Oriģināla glabātājs, partneris: Jānis Zeps

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (0)

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.