Rīga. Nams Brīvības ielā 85, [193-]

Vieta: Rīga

Priekšmeti: Fotogrāfijas, Latvija, Celtnes, Rīga (Latvija), Automobiļi, Brīvības iela (Rīga, Latvija), Bruģis

Anotācija: Īres nams ar veikalu Brīvības ielā nr. 85 celts 1912. g., arhitekts E.Laube; bij. Niedras-Valtera nams. 30. gadu beigās tur darbojās spiestuves “Latvija” un “Liepājas Burtnieks”, Ziedoņa Kukura izdevniecība (namā tolaik arī Z. Kukura grāmatu un rakstāmlietu veikals). Namā atradās vairākas amatnieku darbnīcas, adītava ”Latvija” (20. gados), Eduarda Zvirbuļa dāmu un kungu frizētava (līdz 1940. g.). 20. un 30. gados tur darbojās ~ 8 veikali, t. sk. modes preču tirgotava “Regina”, drogu un parfimēriju tirgotava “Brāļi Midegi”, vēl. Osvalda Midega drogu tirgotava, Amildas Zakes rokdarbu tirgotava. Padomju okupācijas laikā līdz 70. gadiem namā izvietojās LKP Proletāriešu rajona komiteja (īsāku laiku arī Proletāriešu rajona izpildkomiteja), LPSR Darba komiteja, Izdevniecību, poligrāfijas un grāmatu tirdzniecības lietu komiteja, vēlāk valsts uzņēmums “LITTA”. 90. gados tur darbojās Latvijas Kinematogrāfistu savienība, Mūzikas biedrība, Latvijas Bērnu fonds, Rīgas Senās mūzikas centrs. Līdzās esošā ēka (ietilpa bijušajā gruntsgabalā nr. 77) nojaukta 70. [?] gados. [avots: R. Zalcmanis "Nezināmā Rīga"].

Objekta tips: Fotogrāfija

Datu nesējs: Fotopapīrs

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 fotogrāfija

Oriģināla glabātājs, partneris: Rīgas pilsētas būvvalde

Novietojuma kods: F-9805

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Lūdzu pievieno koordinātes šim objektam, ja zini!
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (3)

Voldemārs Eichenbaums 2013. gada 19. septembris, 14:37:45

Brīvības ielā Nr. 85 [agrāk Nr.75], Gr. 23/73, sešu stāvu mūra ēku būvējis Jānis (Ivans) Niedre- Valters, pēc arhitekta Eižena Laubes 1912. gada 27.jūlijā apstiprināta projekta. Ēkas pusbūve pabeigta 1914.gada 5. septembrī, bet pieslēgta, pie pilsētas sistemātiskās kanalizācijas bija jau 1914.gada 1.janvārī, līdz ar to dzīvošanai tā bija derīga 1914.gadā. Parteri izvietojas četras tirdzniecības telpas, ieejas mezgls un caurbrauktuve, augšējos stāvos kantora telpas ielas puse un 2, 3 un 5 istabu dzīvokli uz pagalma pusi. Kāpņu telpā ierīkots virsgaismas lukturis. Ēka būvēta Tautas nacionālā romantisma stilā ar izteiktiem stateniska vai „gotikas” stila elementiem. Fasādes apdarē izmantoti ziemeļu (norvēģu) tautas motīvi, piemērām saktas 1., 4. un 5.stāvā, segto balkonu kolonnās, centrālā jumta izbūvē, norvēģu baznīca, un otrā stāva pilastros logu sadalījumos, kā arī trešā stāva logu sandriķu apdarē, kas savienojas ar diviem mansardu sedzošiem „gotiskiem” frontoniem un fasādi sadalošiem piekto stāvu pilastru zīmējumos. Zemesgabala un ēkas īpašnieks no 1912.gada līdz 1940.gadam bija Jaunjelgavas sīkpilsonis spiestuves „Latvija” un „Liepājas burtnieks” un Bulduru kazino īpašnieks Jānis Jēkaba d. Niedre-Valters, [dzim. 1877.gada 7.janvārī (pēc vecā stila 1876.g. 26.decembrī), miris 1941.gada 12.jūlijā.]

Aleksandrs Raupe-Raups 2013. gada 16. oktobris, 19:06:58

Kārtējo reizi šokē "privātvēsturnieka" Eichenbauma kga komentāri. Ja nu tādi būtu viņa komentāri vien - tad maza bēda, bet vienlīdz odiozi ir šī kunga pārspriedumi par namu būvvēsturi un arhitektūras stilistiku, kas jo kuplā skaitā rodami viņa "pētījumos" dažādās tīmekļa vietnēs. Citēju: "Ēka būvēta Tautas nacionālā romantisma stilā ar izteiktiem stateniska vai „gotikas” stila elementiem. Fasādes apdarē izmantoti ziemeļu (norvēģu) tautas motīvi, piemērām saktas 1., 4. un 5.stāvā, segto balkonu kolonnās, centrālā jumta izbūvē, norvēģu baznīca, un otrā stāva pilastros logu sadalījumos, kā arī trešā stāva logu sandriķu apdarē, kas savienojas ar diviem mansardu sedzošiem „gotiskiem” frontoniem un fasādi sadalošiem piekto stāvu pilastru zīmējumos." Sevišķi uzjautrina teikuma vidū iespraustā "norvēģu baznīca" un ne tikai... Teikt, ka šādi apgalvojumi ir tikai kļūdaini, nenozīmē pateikt neko. Tas ir kas vairāk - šīs tematikas diskreditācija.

Ginta Zalcmane 2013. gada 27. oktobris, 18:43:57

Paldies par komentāriem.

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.