Rīga. Vērmanes dārzs, [190-]

Vieta: Rīga

Priekšmeti: Atklātnes, Latvija, Parki, Rīga (Latvija), Vērmanes dārzs (Rīga, Latvija)

Alternatīvais nosaukums: Riga. Wöhrmannscher Park

Anotācija: Otrajā pusē vēstule ar datējumu 28.05.1908. un pasta zīmogs
Pēc tam, kad Napoleona karaspēkam tuvojoties Rīgai 1812.gadā nācās nodedzināt Rīgas priekšpilsētu, ģenerālgubernators Filipo Pauluči pieprasīja likvidēt ugunsgrēka pēdas un tādējādi uz visiem laikiem izdzēst no ļaužu prātiem nepatīkamās atmiņas. 1815. gadā tika apstiprināta vieta angļu parka ierīkošanai un uzsākta ziedojumu vākšana - pilsētas vecākā Kristiana Heinriha Vērmaņa atraitne Anna Ģertrūde Vērmane ziedoja sev piederošo zemes gabalu un ievērojamu naudas summu, tādēļ viņas vārds tika iemūžināts parka nosaukumā. 1817.gada 8. jūnijā notika dārza svinīga atklāšana un nodošana publiskajai lietošanai. Parkā un ap to atrodas daudz pieminekļu, tajā skaitā par godu šim Pauluči lēmumam tika uzstādīts piemiņas obelisks ar uzrakstu vācu un krievu valodā un Pauluči ierašanās datumu Rīgā - 1812. gada 23. oktobri, kā arī 1829. gadā par godu zemes gabala ziedotājai un viņas dēlam Prūsijas konsulam starp divām lauvām tika uzstādīts piemiņas obelisks (mūsdienās šeit apskatāmas šo pieminekļu kopijas, kas uzstādītas pēc 2000. gada). Strūklakas skulptūra tika izgatavota Berlīnē bronzēta cinka lējumā un uzstādīta 1869. gadā. Strūklakas oriģinālo skulptūru nācās demontēt 1972. gadā, bet kopš 1978. gada šajā vietā ir redzama tēlnieces M. Lukažas veidotā kopija. 1881. gadā vēlākā pilsētas dārzu direktora Georga Frīdriha Kūfalta (Kuphaldt, 1853-1938) vadībā labiekārtoja Vērmanes dārzu, iekārtojot puķu dobes un iestādot eksotiskus kokus un krūmus..

Objekta tips: Atklātne

Datu nesējs: Papīrs

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 atklātne

Oriģināla glabātājs, partneris: Jānis Zeps

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (4)

Voldemārs Eichenbaums 2014. gada 5. septembris, 18:29:51

Redzama Elizabetes ielф, vis augыtāka ēka Elizabetes ielā Nr.67, Gr.21/47, būvējis mūrnieku amata meistars David’s Zīkke (Siecke) pēc arhitekta Viktora de Grabbe 05.06.1881.gadā apstiprināta projekta. Fasādes nišas tēli – ticība, mīlestība un cerība.

Jānis Zeps 2014. gada 8. septembris, 21:07:20

Paldies par komentāru!

Aleksandrs Raupe-Raups 2014. gada 4. oktobris, 08:36:38

Rīgas kartēs, vikipēdijā un citviet var izlasīt nosaukumu Vērmanes dārzs. Te virsrakstā tas minēts kā Vērmaņa parks, bet anotējumā pēdējā rindiņā arī kā Vērmanes parks. Būtu vēlams ievērot konsekventi šī dārza nosaukumu. Pretējā gadījumā šī dārza attēli, izmantojot portāla meklēšanas sistēmu, nav atrodami vienuviet.

Ginta Zalcmane 2014. gada 19. oktobris, 12:13:04

Paldies par precizējumu.

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.