Rīga. 13. janvāra iela, 1930

Vieta: Rīga

Priekšmeti: Fotogrāfijas, Mājokļi, Latvija, Ielas, Ielu dzelzceļi, Rati un riteņi, Rīga (Latvija), Benzīna uzpildes un tehniskās apkopes stacijas, 13. janvāra iela (Rīga, Latvija)

Anotācija: Skats uz 13. janvāra ielu Daugavas virzienā no Aspazijas bulvāra stūra. Iela izveidojusies 17. gadsimta beigās, 18. gadsimta sākumā starp pilsētas nocietinājumu valni un aizbērtās Rīgas (Rīdziņas) upes gultni. Nosaukta par Kārļa ielu pēc pilsētas aizsargvalnī ierīkotajiem Kārļa vārtiem. 19. gadsimta beigās Kārļa ielai pievienota Pasta ielas daļa - agrākā Mazā Dzirnavu iela. 1930. gadā Kārļa iela pārdēvēta par 13. Janvāra ielu, atzīmējot Daugavmalā notikušās 1905. gada 13. janvāra demonstrācijas 25. gadskārtu. No 1936. gada nosaukums Kārļa bulvāris. Vācu okupācijas laikā bija pārdēvēta par General von Hutier ielu, pēc 2. pasaules kara atjaunots nosaukums 13. Janvāra iela. 19. gadsimta 60. gados ielā darbojās zirgu dzelzceļa līnija - pa to pārvadāja kravas no Rīgas-Dinaburgas dzelzceļa stacijas līdz kuģu piestātnēm Daugavmalā. Kopš 19. gadsimta 80. gadiem ielā darbojās zirgu tramvaja līnija, kopš 20. gadsimta sākuma elektriskā tramvaja līnija (līdz 30. gadiem kā daļa no loka līnijas apkārt Vecrīgai).
Attēlā redzamā ielas apbūve starp Vaļņu, Rīdzenes, Vecpilsētas (agrākā Staļļu) un Kungu ielām vairs nepastāv. 20. gadsimta 20. gados un 30. gadu 1. pusē ielas 7. namā (šī attēlā centrā, atradās uz stūra ar Rīdzenes ielu) darbojās Marijas Ozolas 2. šķiras traktieris, kas bijis iecienīts Rīgā iebraukušo laucinieku un tirdzinieku aprindās. 1935.-1937. gadā tur darbojās Jāņa Mazlazdiņa restorāns. Namā izvietojās arī brāļu Sobocinsku dzensiksnu un tehnisko piederumu veikals. Nams, tāpat kā blakus esošie nami 13. Janvāra ielā 5, 9, 11, nojaukts 30. gadu beigās, atbrīvojot vietu projektētā pasta krājkases nama celtniecībai. Attēla labajā pusē no labās 13. janvāra ielas nami 1 (uz stūra ar Aspazijas bulvāri) un 3 (uz stūra ar Vaļņu ielu). Namā Nr.1 atradās viesnīca "Commerce", mūsdienās 4 zvaigžņu viesnīca "SemaraH Hotel Metropole" un tās restorāns "De Commerce Gastro Pub 1871", namā Nr.3 no 1938. gada februāra darbojās Latvijas Darba Kamera.
Attēla kreisajā malā firmas "Latbenc" benzīna kiosks. Tas atklāts 1924. gada vasarā, laikrakstā "Nedēļa", Nr.28 (11.07.1924) publicēts ēkas attēls un zem tā vēstīts, ka "Benzīna paviljons "Latbenc", Rīgā, kuru iesvētīja un nodeva lietošanā 1. jūlijā, š.g. Paviljonu cēlusi firma "Latbenc", ar noteikumu, ka paviljons tūliņ pāriet pilsētas īpašumā, bet firmai paliek nomas tiesības uz 5 gadiem. Caur šī centrālā paviljona atklāšanu ir novērstas visas neērtības un benzīns viegli pieietams, kā automobiļiem, tā arī katram citam benzīna patērētājam.". Arī laikrakstā "Ilustrēts Žurnāls", Nr.29 (18.07.1924) publicēta jaunatvērtās "benzīna noliktavas" bilde. Šajā degvielas uzpildes stacijā 1929. gada nogalē litrs benzīna maksājis 0,60Ls. 1930. gada nogalē pilsētas prefekts pilsētas valdē iesniedza lūgumu, kiosku aizvākt, jo tas traucējot satiksmi sakarā ar jaunā centrāltirgus atklāšanu, uz kioska aizņemtās platības rēķina iecerēts paplašināt ielu, bet pilsēta esošu līgumsaistību dēļ, lūgumu noraidījusi.
Pastkarti 1930. gada 28. augustā sūtījis teātra aktieris un režisors Kristaps Koškins "Čipus" savam brālim, Ventspils pasta kantora darbiniekam, Pēterim Koškinam. Tekstā minēts Kristapa dēls vēlākais Leona Paegles Valmieras drāmas teātra aktieris Uldis Koškins. Vēstules teksts: "Mani mīļie! Pirmdien viss izšķirsies. Uldi nesūtat, man nav dzīvokļa Esmu pie viena piemeties un guļam vienā gultā. Čipus".

Objekta tips: Fotogrāfija

Datu nesējs: Fotopapīrs

Atslēgvārdi: Zirgu pajūgi, Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 fotogrāfija

Oriģināla glabātājs, partneris: Armands Strauja

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Lūdzu pievieno koordinātes šim objektam, ja zini!
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (0)

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.