Jaunpils, 1930

Vieta: Jaunpils pagasts

Priekšmeti: Atklātnes, Fotogrāfijas, Latvija, Viduslaiku pilis, Jaunpils pils (Latvija), Jaunpils (Jaunpils novads, Latvija)

Alternatīvais nosaukums: Jaunpils pils

Anotācija: Jaunpils pils ir neregulāra plānojuma nocietināta ordeņa pils ar iekšējo pagalmu, kas varētu būt celta 1301. gadā. Livonijas ordeņa mestrs bija Gotfrīda fon Roga. Tomēr, tā kā Jaunpils pils pirmo reizi ordeņa piļu sarakstā parādās tikai 1411. gadā, tad daži pētnieki pieļauj iespēju, ka pils varētu būt celta tikai 15. gadsimtā. To no 3 pusēm ieskauj dzirnavu dīķis. Sākotnēji pilij bija divi korpusi ar koka galeriju gar pagalma fasādi. No 15. gasimta beigām līdz 16. gadsimtam piebūvēja A korpusu, attīstoties uguns ieročiem, uzbūvēja arī apaļo torni un pārbūvēja iekštelpas. Pils cietusi zviedru iebrukuma laikā 1625. gadā. 17. gadsimta beigās, pielāgojoties muižkungu dzīvojamās mājas prasībām, pilij uzbūvēja 3. stāvu, paaugstināja torni un vēlāk pagalmā izbūvēja mūra galeriju ar uzejas kāpnēm. 18. gadsimtā pārbūvēja jumtus, pie galvenajiem vārtiem priekšvārtu izbūvi un apaļā torņa jumta augšdaļā nelielu galeriju ar kupolu. 1905. gadā pils nodega, 1906. gadā to atjaunoja pēc V. Bokslafa projekta. 1960. gados rekonstrukcijā izbūvēta lielā zāle, kāpnes un tajās izveidota jauna interjeru apdare. Pašreiz apskatāmi 1960. gadu interjeri, zālē marmora cilnis (aptuveni 16. gadsimts). Atjaunota Elīzes fon der Rekes telpa. Pie pils apskatāms 17. gadsimta lielgabals. Pie pils muižas 19. gadsimtā veidots plašs saimniecības ēku komplekss - laidars, staļļi, klēts, vāgūzis, pilij pretī ir dārzs ar augļu mājām, ūdensdzirnavas pie dīķa un aiz tām - ainavu parks. (K.Veinberga, J.Zviedrāns).

Objekta tips: Atklātne

Datu nesējs: Papīrs

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 atklātne, fotogrāfija

Oriģināla glabātājs, partneris: John Freibergs

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (0)

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.