Grīžu Velna beņķis, 2017-04-08

Vieta: Tārgales pagasts

Priekšmeti: Fotogrāfijas, Latvija, Laukakmeņi, Tārgales pagasts (Ventspils novads, Latvija), Dabas teritorijas, Dabas fotogrāfija, Grīžu Velna beņķis, akmens (Latvija)

Anotācija: Grīžu Velna beņķis ir dižakmens Ventspils novada Tārgales pagastā mežā, uz stigas starp Ventspili un Popi. Viens no labāk apskatāmajiem Latvijas dižakmeņiem, jo atšķirībā no citiem, tas gandrīz pilnībā atrodas virs zemes.
Tilpums 35 m3, augstums 3 m, garums 6,2 m (6,8 m -109.av.), platums 4,6 m, apkārtmērs 17 m. Viens no skaistākajiem un lielākajiem Latvijas dižakmeņiem. Tikpat kā nav iegrimis zemē. Z daļā ragam līdzīga pārkare. Virsējā daļā slīpi pret A ir iedobe ar izmēriem apm. 1,5x1,2 m, kā krēsls. Ar šaurāko galu ieķīlējies seno jūrakmeņu krāvumā. Tiešā tuvumā 3 atlūzušas akmens šķembas. Pelēks biotīta granīts, plaisains. 95. avots - bijušais kuršu - lībiešu robežakmens.
Dižakmens - "Velna beņķis". Akmens ļoti īpatnējs - milzu krēsla formā. Teika stāsta, ka uz tā sēdējis velns ar pātagu rokā un vērojis, lai kurši un lībieši nekautos par savu zemju robežām.
Teika par "Velna beņķi": Šis akmens atradies uz robežas starp kuršu un lībiešu apdzīvotajām zemēm. Robežu dēļ starp abām ciltīm bieži uzliesmojuši ķīviņi, un, kā jau tādās reizēs parasts, piesaukts arī velns. Velns sapratis, ka viņam jāizšķir, kuram taisnība. Tad nu velns no akmens uztaisīja sev krēslu, apsēdies uz tā ar lielu stibu rokā un skatījies, kurš pāriet robežu. Vainīgajam devis ar stibu. (Pēc akmens novietojuma var spriest, ka velns sēdējis ar muguru pret tagadējo Tārgales ciemu ar skatu uz Popes ciemu.) Tā velns atradinājis ļaudis no savstarpējiem ķīviņiem.

Objekta tips: Fotogrāfija

Datu nesējs: Digitāli radīts

Autors: Kaspars Krafts

Atslēgvārdi: Dižakmeņi, Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 digitālā fotogrāfija

Oriģināla glabātājs, partneris: SIA F64 Photo Agency

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (0)

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.