Rankas muižas kungu ēka, [198-]

Vieta: Rankas pagasts

Priekšmeti: Muižas, Fotogrāfijas, Latvija, Portreti, Rankas pagasts (Gulbenes novads, Latvija), Rankas muiža (Latvija), Bērziņš, Gvido, 1967-

Anotācija: Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis Rankas muižas kungu ēka jeb pils tika celta ap 18. gadsimta vidu, taču vēlāk vairākkārt pārbūvēta. No 18. gadsimta vidus līdz 19. gadsimta 30. gadiem Rankas muižai bija vairāki nomnieki, līdz 1836. gadā to savā īpašumā ieguva barons Meiendorfs, kas šeit saimniekoja līdz Latvijas Republikas agrārreformai. Viņa laikā arī notika plašākās pārbūves - no 1836. līdz 1866. gadam, kad pils iekštelpu plānojums, interjers un fasādes tika izveidoti klasicisma stilā.
Pēc agrārās reformas bijušajā Rankas muižas kungu mājā 1923. gada 18. jūnijā tiek dibināta Valsts Rankas divgadīgā mājturības skola. Dibināšanas nolūks - veicināt un pacelt lauku kultūru.
Skolu atver un uztur Latvijas Mazsaimniecību veicināšanas biedrība un Rankas lauksaimniecības biedrība uz savstarpēja līguma pamata. Pirmajā gadā iestājas 40 skolnieces. 1924./25. mācību gadā skola pāriet pilnīgi Latvijas Mazsaimniecības veicināšanas biedrības īpašumā un uzturēšanā.
Otrā pasaules kara laikā skolā ierīkoja vācu armijas lazareti. Pils cieta II Pasaules karā, taču tā tika piešķirta Rankas Lauksaimniecības skolai, kas mēģināja ēku atjaunot.
Mācības atsākās 1944. gada rudenī. Sākotnēji tā bija lauksaimniecības skola, tad 1957. gadā uz Ranku tiek pārcelta LPSR Mežsaimniecības un mežrūpniecības ministrijas pakļautībā esošā Biržu Meža skola un to dēvē par Rankas Meža skolu. 1962. gadā to pārdēvēja par 29. arodskolu, 1963. gadā par 29. pilsētas profesionāli tehnisko skolu, 1971. gada 15. aprīlī par 13. lauku profesionāli tehnisko vidusskolu. Skola turpināja uzturēt ciešus sakarus ar Mežsaimniecības un Mežrūpniecības ministriju. Šajā laikā audzēkņi 3 gadu laikā ieguva profesiju, kā arī vispārējo vidējo izglītību. Skola sagatavoja mežsaimniecības meistarus, vēlāk mežkopjus mehanizatorus. 1976. gadā uzcēla jauno skolas mācību korpusu, pils ēkā palika tikai daži dzīvokļi un noliktavas. 1984. gadā skolas nosaukums ir 63. profesionāli tehniskā vidusskola, 1989. gadā Rankas lauksaimniecības skola, 90. gadu sākumā apmācāmās specialitātes nācās saistīt ar izmaiņām valsts ekonomikā. Skola uzsāka apmācīt pavārus, piena produktu ražošanas speciālistus, mežrūpniekus. Kopš 1999. gada 1. janvāra skola pārdēvēta par Rankas arodvidusskolu.
1986. gada ugunsgrēkā izdega daļa jumta ziemeļu spārnā, ēku atjaunoja, bet 1990. gada ugunsgrēkā, kas iespējams bijusi ļaunprātīga dedzināšana, nodega viss jumta stāvs, ēka palika bez jumta un nav tikusi atjaunota, attiecīgi tā strauji gāja bojā līdz palika tikai drupas.
Kopš 2003. gada muižas komplekss ar bijušo muižas pils ēku ir privātīpašumā Ābolu ģimenei, kuri muižas kungu mājas drupas ir iekonservējuši un atstājuši kā mākslas objektu. Citas muižas ēkas atjaunotas un sakoptas.
Jauneklis priekšplānā ir toreizējais skolas audzēknis Gvido Bērziņš (1967).

Objekta tips: Fotogrāfija

Datu nesējs: Fotopapīrs

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 fotogrāfija

Oriģināla glabātājs, partneris: Armands Strauja

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (0)

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.